Okolica

Podczas pobytu w Karpaczu warto wybrać się na wycieczkę po okolicy. Czekają tam Was takie atrakcje jak:

Zamek Bolków
Zamek w Bolkowie położony jest na wysokiej górze (Zamkowe Wzgórze - 396 m n.p.m.,), której zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem a łagodny wschodni stok zajmuje miasto. Zgodnie z legendą wartownia na górze zamkowej stała już w IX w. jednak nie ma na to żadnych dowodów. W 807 r. miał zostać wzniesiony przez pogańskiego księcia Bolecka, którego polityka doprowadziła do rozbudowy warowni chroniących przejść przez masyw Sudetów. Podobno w czasach Bolka II zamek był skarbcem, jednak został on później przeniesiony do Pragi. W okresie wojen napoleońskich przebywający na zamku Rosjanie wykuli u podstawy wieży dziurę, by dostać się do lochu głodowego, jednak nie wiadomo do dziś czy coś wtedy znaleźli. Krążą też historie, że po sekularyzacji zakonu cystersów, ukryli oni część swoich dóbr na terenie warowni. Obecnie nie zamku działa muzeum oraz organizowane są liczne imprezy cykliczne.

Zamek Chojnik
Zamek Chojnik usytuowany jest nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 m n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Warownia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Chojnik został wzniesiony w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Później właścicielem zamku był śląski ród Schaffgotschów, który dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. W roku 1675 zamek został zniszczony przez wielkiego pożar i od tego czasu pozostaje trwałą ruiną, udostępnioną obecnie do zwiedzania. O Chojniku krąży wiele legend. Najsłynniejszą, związaną z twierdzą Chojnik, jest historia o pięknej księżniczce Kunegundzie. Jest to opowieść mrożąca niektórym krew w żyłach, warto więc pojechać i usłyszeć ją na miejscu.

Zalew Sosnówka
Zalew znajduje się w gminie Podgórzyn, pomiędzy Sosnówką a Marczycami, kilka kilometrów od granicy z Jelenią Górą. Południową granicę wyznacza brzeg zbiornika dochodzący do podnóży Pogórza Karkonoskiego. Wybudowany w ostatnich latach zbiornik wodny "Sosnówka", który zmienił w znaczący sposób krajobraz w tym miejscu. Ma on pełnić funkcję awaryjnego źródła wody dla Jeleniej Góry.

Brakuje atrakcji?

Napisz nam o tym!